İstanbul fırıncısı adına başkanlara soruyoruz

Değerli okurlarımız; Bu yazımızda sizlerle, benim de içinde olduğum İstanbul fırıncısının sorunlarını, çaresizliğini ve ekmek fiyat tarifesinde yaşanan krizi anlatacağım.

Gündem 26.12.2023, 18:50 26.12.2023, 18:52
İstanbul fırıncısı adına başkanlara soruyoruz

İstanbul’da ekmek ne zaman kamuoyunda gündem olsa, basına açıklamalar yapan ilgili bakanlıkların, valiliklerin ve komisyonların görüşüne başvurduğu, referans aldığı çok önemli bir isimle başlayalım.

Çünkü; ancak onun sayesinde İstanbul fırıncısının tarife çilesi biter, sorunları çözülür.

Peki, kim bu önemli isim? Elbette Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı ve Sakarya Fırıncılar Odası Başkanı sayın Halil İbrahim Balcı…

Sayın Balcı, Sakarya Fırıncılar Odası Başkanı olarak fırıncıya kıymetli hizmetleri var. Sayın Balcı’nın aldığı oy sonuna kadar hak ediyor. Ben de, Sakarya’da fırıncı olsam Balcı’ya oyumu verirdim.

Balcı’nın, Türkiye Fırıncılar Federasyonu başkanı olarak başarısını sizlerin takdirine bırakıyorum.

Bizim asıl meselemiz Balcı’nın İstanbul’daki kulis faaliyetleri ve fırıncının aleyhine olan icraatları, fiyat belirleme komisyonun Valilik talimatıyla tarifenin iptali kararı sonrası, sanki “İstanbul Fırıncılar Odası Başkanıymış” gibi açıklamalar yapması, toplantılar düzenlemesi, İstanbul fırıncısına ‘aba altından sopa göstermesi”, yandaşları sayesinde oda seçimlerine bile müdahil olabilmesi.

Hal böyleyken sayın Balcı’ya soruyoruz;

Sayın Başkanım,

  • Neden Türkiye Fırıncılar Federasyonu yönetiminde İstanbul’dan bir yönetici yok? İstanbul fırıncısının sorunlarından ne kadar haberdarsınız?
  • Fırıncılar Odası Başkanı olduğunuz Sakarya’da olması gerektiği gibi fırıncı esnafının faaliyetleri için çalışmalar yaparken, bu kadar müdahil olduğunuz İstanbul fırıncısı için de neden aynı tutumu sergilemiyorsunuz?
  • Sakarya ve birçok ilde ekmek gram farkıyla 10 TL’den satılabilirken, neden İstanbul’da yüksek gramlarda olsa bile kamuoyu önünde “Ekmek 10 TL’den satılamaz” diyerek, fırıncıyı neden zan altında bırakıyorsunuz?

Sayın Başkanım, elbette bu soruları size yöneltmemizin, sizden çare aramamızın tek bir nedeni var. Bizim oylarımızla gelen temsilcilerimizin siyasi ve ticari kaygılar sonucu kamuoyu önündeki çaresizliği… Ayrıca sizin müdahaleleriniz de var tabi ki…

***

Şimdi gelelim bizim temsilcilerimize… Ortalık yangın yeriyken, fırıncı basında linç edilirken neden İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Fırıncılar Odası (İFO) ortak bir basın açıklaması yapamadı? Bunu çok merak ediyoruz.

Fırıncı esnafının hak ve menfaatlerini korumak için fırıncının oylarıyla seçilmiş iki kurumun başkanları ve yöneticileri, kamunun baskısı altında sürekli ezilecek mi?

İTO’nun ve İFO’nun fırıncı için yaptığı bir çalışma var mı?

Mesela,

İstanbul’da ruhsatlı, ruhsatsız kaç fırın var?

Fabrika fırınları, mahalle fırınları, halk ekmek, UNO vs. Pazar payları nedir?

İstanbul’da günlük ne kadar ekmek üretiliyor, ne kadar ekmek israf ediliyor?

Elinizde böyle bir veri var mı? Yok!.. Buna dair bir çalışma var mı? Yok! İTO’nun da, İFO’nun da bütçesi varken, neden bu paralar sektörün gelişmesi için kullanılmıyor? Neden danışmanlık firmaları, üniversiteler, hukukçular ile çalışılmıyor?

***

Bizim yetkili temsilcilerimizden bir isteğimiz var. O da, tarifemizi zamanında çıkarttırabilmeleri… Bunun dışında onların bu sektör için yapabilecekleri hiçbir şey yok! Çünkü, bizim kangren olmuş sorunlarımız var.

Çünkü;

Personel bulamıyoruz.

Haftada 1 gün fırınlar tatil olsun istiyoruz.

Ruhsatsız fırın açılmasın diyoruz.

Sektöre vizyon gelsin istiyoruz.

Bunları yapabilir misiniz? Hayır! Öyle bir dediniz, çalışmanız, arayışınız olduğunu da düşünmüyorum.

O zaman geriye ne kaldı? Zamanında alınması gereken tarife… En azından bunu layıkıyla yapın!..

***

Tarife çıkarma süreci nasıl ilerliyor?

Biz talep ediyoruz:

 “Başkanım; Girdi maliyetleri arttı. Bu fiyat bizi kurtarmıyor. Fiyat teklifimizi sundunuz. Ne zaman çıkar başkanım?”

“Önümüzdeki ay inşallah.”

O önümüzdeki ay olur bir dahaki ay…

“İstediğimiz fiyatı alamadık ama başkanım?”

“Çok uğraştık. Ama bakan bey çok zorluk çıkardı”

Yok, “Efendim onlar bu kadar” dedi, “Ancak bu tarifeyi zor bela kabul ettirebildik.”

Yahu! Siz istediğimiz fiyatı alamadınız ki.. Üzerine bir de 2 ay beklettiniz. Yine girdi maliyetlerimize zam geldi. Ne anladık biz bu işten?!..

Başkanım;

Siz bizim tarifemizi zamanında ve talep ettiğimiz gibi çıkartabilirsen ben zarar etmem. Para kazanırım. Eleman krizi yaşamam, fazladan iki eleman çalıştırırım, personelime haftada 1 gün izin verebilirim. Ben de aileme vakit ayırabilirim. Her şeyden önemlisi medyada ‘linç’ edilmem. Hırsız gibi muamele görmem.

Ayrıca, ortada bir haksızlık varsa, ben fazla fiyat istiyorsam, haksız kazanç elde ediyorsam bizimle konuşun. Biz sizinle meslektaşız. Bizim haklarımızı korumak için oradasınız. Yanlış bir şey varsa lütfen müdahale edin.

***

Kıymetli Başkanlar;

Ekmek birim maliyetini nasıl hesaplıyorsunuz da, komisyona sunuyorsunuz? Sizden bu belgeyi yayınlamanızı istiyoruz. Sizin tarife alma konusundaki çaresizliğinizin hepimiz farkındayız. Masanın bir tarafında üyeleri için fiyat isteyen siz, diğer tarafta ‘ekmek ucuz olsun da, nasıl olursa olsun’ diyen kamu…

Tamam da, biz kamunun altında hep böyle ezilmeye devam mı edeceğiz?!..

İstanbul her zaman Türkiye’ye rol model mi olacak? İstanbul fırıncısı sürekli amme hizmeti mi verecek? Ekonomik krizinin faturasını fırıncı mı ödeyecek? Sizler sürekli ‘Bakan böyle dedi, vali bey böyle yaptı, Balcı ortalığı karıştırdı, fırıncı acele etti, fırıncı hata yaptı, ekmekten para kazanamıyorsa kapatın” diyebiliyorsunuz ya!

“Yuh!” derler adama!..

O makamlar mazeret üretme yeri değildir. Sizler, fırıncının haklarını korumak, menfaatlerini gözetmek için oradasınız. Çözümü de sizler bulacaksınız. Bulamıyorsanız, fırıncıyı haklı görmüyorsanız, “Meslektaşım” demeyeceksiniz!

Fırıncı linç edilirken, kamuoyu önünde onu savunamıyorsanız kendinizi sorgulayın kıymetli Başkanlar ve Yöneticiler…

***

Ekmek ve unlu mamuller sektöründe Ekmeğin Sesi Genel Yayın Yönetmeni, İmtiyaz Sahibi ve 70 üyesi olan STK başkanı olarak, sektörümüzün bugününü, yarınını düşünüyoruz. Elimizden geldiği kadar yaşadığımız haksızlıkları kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Sizleri eleştiriyoruz, çalışmaya davet ediyoruz. Bizim derdimiz kimseyi zan altında bırakmak değil, hiçbir zaman da olmamıştır. Aksine bölünmüş, parçalanmış sektörümüzü birleştirmeye çalışıyoruz. Tarafsızlık ve objektiflik ilkemizden asla taviz vermedik.

Meslektaşım, ekmek üreticileri olarak her şeye rağmen bizim de kafamızı gömdüğümüz kumdan çıkarmamız lazım. Kurumlarımıza sonuna kadar destek olup, gereği yapılmadığında da eleştirmeliyiz. Fırıncıyı fırıncıdan başkası düşünmez. Akıllıca hareket etmek gerekiyor. Kurumlara küsmek, ancak onları ödüllendirmek olur. Sektörün yarınları için hep birlikte çalışmak lazım. Bireysel çalışmalar ilçe denekleri üzerinden yapılacak çalışmalar yaralara pansuman olur. Yarınlara ışık tutmak için STK’ların birleşerek “İSTANBUL FIRINCILAR FEDERASYONU”nun kurulması artık zaruri hale gelmiştir. İşte o zaman sayın Balcı başkanımız da diğer başkanlarımız da kendine çeki düzen verir. Her kafadan bir ses çıkarsa, hemşehricilik yapılırsa, meslektaş ruhuyla hareket edilmezse bu kaderi yaşamaya devam ederiz.

Yeni yılın ülkemize, milletimize hayırlılara vesile olmasını Allah’tan niyaz eder; her tarife döneminde uğradığımız haksızlıkların 2024 yılında yaşatılmamasını kıymetli başkanlarımızdan bekliyoruz.

Allah’a emanet olun! Sağlıcakla kalın…

MURAT YALÇIN

Yorumlar (8)
Mehmet demirci 4 ay önce
Adalar için de bir çalışma istiyoruz bizler ana karadan uzak ama bir o kadar içinde olmamıza rağmen İstanbul için geçerli tarifeden ekmek satışı yapıyoruz bizlerin birde nakliye problemimiz var kamyoncu İstanbul için ayrı adalar için ayrı fiyat söylüyor doğal olarak oraya geçince gün kaybediyorum diyor haklılar ama bizde hem çıkartma gemisine hemde kamyonculara parçalanıyoruz sadece yaz sezonunda yeterli ekmek satışı yapıyor okullar açıldıktan sonra özellikle Kınalıada ve Burgazada da toplasanız 900 ekmek çıkartılıyor .. ona göre işçilik fazla adam bulamama sorunu herkes gibi bizlerinde belini büküyor .. bir taraftan adalar için okul cami ve fırın olmazsa olmaz .. ama öteki taraftan burası ticaret hane .. kimse elini taşın altına koymuyor bizler adalarda kimsesizsiz.. lütfen bizim içinde bir yol gösterici olsun artık bıçak kemiğe dayandı .. adalar kan ağlıyor ..
Ahmet Ali çağıran 4 ay önce
Bende aynı fikirdeyim sayın yalçın bey
Hasan keskin 4 ay önce
Mükemmel yorum .SAMSUN FIRIN İŞÇİLERİ DERNEK BAŞKANIYIM. SAMSUN VE CARSAMBA FIRIN ODA BAŞKANLARI İKİ BAŞKAN KÜÇÜK FIRIN ESNAFINI BATIRMAK İÇİN VAR GÜÇLERİYLE OYNUYOR KARADENIZIN İNCİSİ SAMSUN BU BASKANLARLA FIRIN SEKTÖRÜNÜN KAN GIREN ETMİŞLERDİR BİR AN ÖNCE CEKILMELIDIRLER.
[email protected] 4 ay önce
frın sahibi kiracı değiştiğinde ruhsatini başka kiracıya değiştiremez çıkarılan ucube yönetmeliğin çok acil değiştirilmesi zaruri hale gelmiştir ruhsat kısıtlaması hem insanı hem vijdani hem hukuki deyildir ben mal sahibiyim oğlum frıncılıgi bıraktı ben yapamıyorum kiraya verecem ruhsat devrinden dolayı veremiyorum insanlardan beddua yerine DUA ALMAK İŞTİYORSANIZ BU YONETMELİGİ DEĞİŞTİRTİN ARA ELEMAN SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN EN AZİNDAN BUYUK İLLERDE FRINCILIK MESLEK OKULU AÇIN ÇALIŞAN PERSONELİN DAHA VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN ECZANELER GİBİ İLÇELERDE NOBETCİ FRİN UYGULAMASİYLA HAFTADA VEYA 15 GUNDE 1 PAZAR GUNU TATİL UYGULAMADİ YAPİN 1970 Lİ YİLLARDA VARDİ MESLEGİNİ YAPAYA ÇALİŞAN MESLEKTASLARİMİZİ KORUYUN
Dinarlı fırıncı 4 ay önce
Çok doğru tespit tebrik ediyorum ama bu eleştiri veya uyarı işe yarayacakmı hiç sanmıyorum bu mesle sahipsiz bu baştakiler yani başkanlar hesap bilmiyorlar herhalde biliyorlarsa ekmeğin maliyetini bi çıkarsınlar bizlerlede paylaşsınlar ya biz hesap yapmasını bilmiyoruz yada bizi yönetenler bizleri birilerine peşkeş çekiyorlar
Mehmet taşçı 4 ay önce
Maalesef siyasete yıllardır kurban edilen bir sektör.
Muhammet usta 4 ay önce
Murat kardesim yuregine kalemine Sağlik .herseyi guzel ozetledin .yazmis olduklarina kelimesi kelimesi ne yuzde Yuz katiliyorum.Butun konulari guzel ozetledin .ve meslekle Alakali Butun konulara degindin .bende has bel kadar firincilar odasnda onceki Donem yonetim kurulu uyesi secilmistim .Doğru konulari dogrulari dile getirdigim İcin Gunah kecisi olmustum .Ben odaya gecildigim onceki donemde yonetim kurulu toplantilari zaman zaman yapiyorduk .Ben bir toplantida soz alip bir Konuya temas ettim neydi o .Ben dedimki ulkemizde oyle bir karakterler vardi Kiraldan fazla Kiralci .Ben dedimki arkadaslar biz İstanbul firincilar odasi olarak reisten yani Cumhurbaskanimizdan bir rendevi alip konulari ona arz Edelim . Ama Baskan erdogan Cetin bu talebimi Kabul etmedi.arkadaslar biz firincilar bir komu gorevi yaptigimizi unutmayalim bizler bir komu gorevi icra ediyoruz .ne gecemiz ne gunduzumuz ne Korana ne canaze ne Tatil 24 Saat bizmet yapan bir sektoruz .ama kiymetimizi hic kimse bilmiyor .boyle devam ederse bitmeyecek .cunku bizleri Temsil Eden arkadaslar bu yaptiklarindan daha İleri gidemiyor .Simdi soruyorun sizlere .sakaryada .ekmek 5 aydan beri .260 gr 10 tlden satiliyor .İstanbul da niye satilamiyor .İstanbul da sakaryadan giderler yuzde ./60!daha fazla istanbul daha YENI 8 tlden ekmek Satiyor .cok yazik .niye bizler sakarya gibi fiyat yapamiyoruz senin konuya temas ettigin gibi koskoca firincilar Fedarasyonununda İstanbul Dan bir Yonetici yok Turkiyemizin en buyuk ili en fazla firin olan yeri .oda baskanin Federasyon baskaniyla iletisimi cok Zayif gozukuyorki bu durumdayiz. Uzun Lafin kisasi bizler sahipsiziz yuce mevlam Butun meslektaslarimizin yar ve Yardimcisi olsun insAllah gelecek te bizleri yonetecek baskanlar hem devletimizle ic ice hemde firincilarimizla ic ice olarak meslegimizi guzel bir yerlere tasir sevilir ve Huzurlu bir meslek yapmasi İcin gecesini gunduzune katarak hizmetler yapar.bu duygu ve dusuncelerle hepinize saglikli sihhatli hayirli Uzun omurler diliyorum.
Hüseyin benzeş 4 ay önce
Bu ne lahana bu ne perhiz..! Sayın balcı başkanımı adapazarında kutluyorsun orda olsam oyumu bile veririm diyorsun İstanbul’un oda başanıymış GİBİ eleştiriyorsun balcı başkanı..sayın balcı başkanım hangi oda ekmek TARİFESİNİ aldıda itiraz etti Tarife dışı ekmek satılarsa şayet kurumlar sorarsa tarife dışı satarsa satabilirmi diye sorarsa satamaz der Tabiki satar derse eğer suç işlemiş olur. Fırınla ilgili STK başkanlarını tarife taslağını yetkili ve üst kurumuna sunar kararı üst kurumlar verir Eğer burda kurumlar onaylamasa ifo. İto federasyon ne yapabilir
İto meclisinde tarife çıktı mülkü amiri iptal etti Murat bey yetkini sen kulan o zaman eleştiriyi bilgiye dayanarak yaparsak bende sizi eşleştirmem saygılar
15
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:48
Güneş 06:19
Öğle 13:09
İkindi 16:52
Akşam 19:49
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 32 85
2. Galatasaray 31 84
3. Trabzonspor 32 52
4. Beşiktaş 32 48
5. Rizespor 32 48
6. Başakşehir 32 46
7. Kasımpasa 32 46
8. Sivasspor 32 44
9. Alanyaspor 31 42
10. Antalyaspor 32 42
11. A.Demirspor 32 40
12. Samsunspor 32 38
13. Ankaragücü 32 37
14. Kayserispor 32 37
15. Konyaspor 32 36
16. Hatayspor 32 33
17. Gaziantep FK 32 31
18. Karagümrük 32 30
19. Pendikspor 32 30
20. İstanbulspor 32 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 30 68
2. Göztepe 30 60
3. Kocaelispor 30 52
4. Ahlatçı Çorum FK 30 52
5. Sakaryaspor 29 50
6. Bodrumspor 29 48
7. Boluspor 30 46
8. Bandırmaspor 30 46
9. Gençlerbirliği 30 44
10. Erzurumspor 29 40
11. Keçiörengücü 30 36
12. Şanlıurfaspor 30 34
13. Ümraniye 30 34
14. Manisa FK 30 33
15. Tuzlaspor 30 32
16. Adanaspor 29 31
17. Altay 30 15
18. Giresunspor 30 7
Takımlar O P
1. M.City 32 73
2. Arsenal 32 71
3. Liverpool 32 71
4. Aston Villa 33 63
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 33 48
9. Chelsea 30 44
10. Brighton 32 44
11. Wolves 32 43
12. Fulham 33 42
13. Bournemouth 32 42
14. Crystal Palace 32 33
15. Brentford 33 32
16. Everton 31 27
17. Nottingham Forest 33 26
18. Luton Town 33 25
19. Burnley 33 20
20. Sheffield United 32 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 31 78
2. Barcelona 31 70
3. Girona 31 65
4. Atletico Madrid 31 61
5. Athletic Bilbao 31 57
6. Real Sociedad 31 50
7. Real Betis 31 45
8. Valencia 30 44
9. Villarreal 31 39
10. Getafe 31 39
11. Osasuna 30 39
12. Las Palmas 31 37
13. Sevilla 31 34
14. Deportivo Alaves 31 32
15. Mallorca 31 31
16. Rayo Vallecano 31 31
17. Celta Vigo 31 28
18. Cadiz 31 25
19. Granada 31 17
20. Almeria 31 14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@